מתקשה לקרוא? בתפריט הנגישות בפינה השמאלית העליונה תוכל/י למצוא כלים מסייעים!

כשראש השנה בפתח, זהו זמן טוב להסתכל על השנה החולפת ולסכם אותה. יש לנו נטייה להסתכל על השנה המאתגרת הזו כשנה של הזדמנויות שהתפספסו. בואו נסתכל, ולו רק לרגע על כל מה שעברנו מאז התפרצה מגיפת הקורונה לחיינו ונניח שקיבלנו הזדמנויות מצוינות לחיות את ההווה. השנה זימנה לנו הזדמנות - לא היה לנו לאן לברוח, ישבנו בדלת אמותנו וזכינו לעשות סדרי עדיפויות חדשים, לחזור לבסיס ולעשות חשבון נפש.

הקורונה עזרה לנו להבין שאנחנו יכולים וצריכים לתכנן, אבל גם צריכים ללמוד להכיר במצבים בהם ליקום יש תכניות משלו, ולקבל את ההזדמנות להתקבץ כקהילה וכמשפחה. זו הייתה שנה שלמדנו להיות בה סובלניים – כי זו שנה שלא היה בה מקום לדחפים, ולכאן ועכשיו. השנה הזו זימנה לנו הזדמנות להבנה מחודשת של גבולות – גבולות אישיים, גבולות הבית, המדינה והחוקים.

השיח שלנו כחברה השתנה – הבנו שאנחנו רוצות ורוצים לחיות בעולם טוב יותר, נטול אלימות ושוויוני. הבנו שאנחנו רוצות ורוצים לקחת את העתיד שלנו בידיים ולעשות מעשים כדי שיהיה לנו טוב יותר. השנה הוקענו את האלימות כיוון שהרגשנו אותה ביתר שאת. יצאנו בקול גדול, חוצה מגדרים, באמירה שמספיק – אנחנו רוצים ורוצות לייצר שינוי במאזן שנוצר, שנה שבה אנחנו לא מוכנות יותר להכיל את האלימות כלפינו. השנה גם ביקשנו לרכוש בחזרה את האמון ההדדי בא/נשים שמובילות/ים אותנו. זו שנה שבה השיח השתנה, ה"אני" פינה את מקומו ל"אנחנו".

שנת תש"פ אשר מסתיימת בימים אלה הייתה שנה של צמיחה משמעותית ליישוב שלנו, על אף האתגרים הספקנו הרבה.

הקהילה שלנו גדלה בכ-1000 משפחות חדשות, הקמנו במועצה שני אגפים חדשים - אגף חדשנות, מערכות מידע ובקרת איכות ואגף קשרי קהילה. בתחום השירות לתושב/ת – עשינו השנה קפיצת מדרגה משמעותית, כל שירותי המועצה זמינים און-ליין כלל טפסים וזימון תורים מקוון, כמו כן בוצעו במהלך השנה הדרכות רבות לגיל השלישי על מנת להנגיש שירותים אלו ונוספים – כמו גם פנאי, יישומי מחשב ורשתות חברתיות לכל הגילאים.

הבאנו גם השנה, זו השנה השלישית, את המועצה לאיזון תקציבי, תוך הפחתת תשלומי ארנונה על ידי הוספת תתי סיווג בתעריפים מופחתים עבור חניות, מחסנים ומבנים טכניים. בתחום הביטחון המועצה הפעילה ניידת סיור ובטחון למניעת הפרעות המנוחה בתקופת החופש, מה שהוביל לירידה במספר הדיווחים ולשיפור באיכות החיים.

גני תקווה הוכרזה השנה, לאחר שנים כרשות יציבה – מה שיאפשר לה עצמאות גבוהה יותר מול משרדי הממשלה השונים.

עבדנו השנה רבות על התשתיות הציבוריות ביישוב. אנחנו בעיצומו של תהליך קליטת מערכות עיר חכמה ביישוב ליצירת תשתית תקשורת מאובטחת למידע בין כל מבני המועצה והרחבת מערכת המצלמות להוספת עשרות מצלמות חדשות. קידמנו השנה יזמויות בנושא עיצוב המרחב העירוני יחד עם התושבות/ים. חנכנו מרכז פנאי חדש לגיל השלישי במבנה מרשים יחד עם מרכז צעירים חדש, חנכנו שישיית גני ילדים חדשה, ובקרוב נחנוך מבנה חדש ונוסף לפעילות הצופים. הקמנו השנה את מרכז פלאים, מרכז פנאי, למידה ואימון לילדים והורים. כל זאת במקביל להתחדשות הפארקים הותיקים, פיתוח פארקים חדשים, עבודות פיתוח רבות ביישוב הותיק ועבודות שיפור והגדלה לתשתית הניקוז. השנה, בקול תרועה חגיגי גם הגשנו ואישרנו להפקדה שתי תכניות משמעותיות לעתיד היישוב תכניות המתאר הכוללנית ליישוב ואת תכנית "הגוש הצפוני".

גני תקווה הפכה השנה ירוקה יותר- התושבות והתושבים הקפידו על הפרדת פסולת, דבר שצמצם משמעותית את היקפי הטמנת הפסולת של המועצה ועל כן ייעל את תהליך הפינוי. בנוסף, החלטנו על ביטול השימוש בכלים חד פעמיים ומעבר לרב פעמי בכל מוסדות המועצה. מוסדות לידר התאימו עצמם למגמה והחליפו את מערכות חימום הבריכות, והחליפו את התאורה במבנים שלהם לתאורת לד. בנוסף, המועצה עמלה כעת על הנעת פרויקט תאים סולאריים על גגות מבני ציבור ביישוב.

צמחנו השנה משמעותית בתחום התרבות –במרכז הבמה הקימו את "מרכזה" - מרכז החוגים החדש של גני תקווה, המציע עשרות פעילויות ותכנים בשעות הפנאי לכל הגילאים. כעת במרכז הבמה מגבירים היערכות לפתיחת המרכז ברפרטואר מרשים שיעלה בסיום משבר הקורונה.

גם החינוך ביישוב קיבל השנה גושפנקא משמעותית כאשר הוגדרנו בין הרשויות המובילות בארץ – באיכות תעודות הבגרות, באחוזי הלומדות/ים 5 יח"ל מתמטיקה ואנגלית, ובאחוזי הנשירה הנמוכים בארץ – 0%. השנה פתחנו את איזורי הרישום ביישוב ויצרנו את מודל הבחירה המבוקרת לכיתות א', פתחנו את כיתת מב"ר ראשונה ביישוב כמו גם גנים וכיתות נוספות לילדיי/ות החינוך המיוחד. בתחום החינוך המיוחד זכינו גם לפתוח מועדון פנאי לילדות/ים עם צרכים מיוחדים. האגף לשירותים חברתיים עבד השנה בצורה מוגברת עקב משבר הקורונה – היה זמין כל העת לטובת הציבור והיה אמון בין השאר על חלוקת אלפי מנות מזון תושבות/ים. השנה הוקם ביחד עם האגף גם מרכז פנאי ומועדון יום לאזרחיות/ים ותיקות/ים, "פנאי +" בדרך המשי.

לבסוף – הדגשנו השנה ביתר שאת שאנחנו מועצה מקומית קהילתית. מועצה אשר שמה דגש על שוויון, חינוך, ערבות הדדית, ומניעת אפלייה. נמשיך ונחדד ונשים דגש על חינוך למיניות בריאה, מניעת אלימות ושוויון מגדרי במערכת החינוך. נמשיך השנה לפתח את תשתיות המתנדבות/ים שלנו ולטפח את הקשר עם הקבוצות השונות לחיזוק הערבות ההדדית ביישוב. נמשיך לקדם ולקיים מיזמים בנושאי קהילה, חדשנות וערבות הדדית בקהילה דוגמת חיזוק עסקים מקומיים והקשר עם הקהילה ביישוב.

 

אז מה אני מאחלת לנו לשנת תשפ"א? שנהיה בריאות/ים. שנעמיק בכל התהליכים שהתחלנו בשנת תש"פ, לתחושתי – קריאת ההתעוררות החברתית שקיבלנו השנה מובילה אותנו למקומות הנכונים.

שתהיה לנו שנה של הצלחות, תשמרו על עצמכן/ם.

אנחנו במועצה במאמץ מתמיד - משתפרות/ים כל הזמן, רצות/ים קדימה, ביחד אתכן/ם.

ראש מועצת גני תקווה

ליזי דלריצ'ה