בתקופה האחרונה מתקבלות פניות מתושבים הסובלים מאיומים ותקיפות של עורבים. להלן ההתייחסות של המחלקה הווטרינרית לעניין:

מדוע עורבים תוקפים בני אדם?

שתי הסיבות העיקריות הן:

בתחילת הקיץ הגוזלים הבוגרים של העורבים מתחילים לעוף. הפירחונים, שאינם מיומנים, נופלים פעמים רבות לאדמה ואחר מכן לרוב מתאוששים בעידוד הוריהם הבוגרים. העורבים השומרים על הצאצאים עלולים להפחיד בצווחות, בתעופה מעל הראש ואף בתקיפה של בע"ח ואנשים שרק מתקרבים למקום בו נפל הפרחון, במיוחד אם מנסים לגעת בהם. עורב היא חיה טריטוריאלית ובקרבת הקן שלה היא עלולה לאיים ולתקוף. בנוסף, עורבים הם חיות מאוד אינטליגנטיות ורכושניות הנמשכות לחפצים נוצצים. עובדה זו גם כן עלולה לגרום לתקיפה.

מדוע עורבים ממשיכים להציק לאנשים לאחר שהם כבר לא מאיימים אליהם?

כאמור - עורבים הם מאוד אינטליגנטים ובעלי זיכרון חזותי מפותח. הם לא שוכחים את האדם שהיווה עבורם סכנה וימשיכו לתקוף אדם שמהווה איום לתחושתם, אבל גם אדם דומה לו (לדוגמה אדם עם קרחת או אישה עם שער ארוך). לכן, התקיפות יכולות להמשך גם מספר ימים לאחר שהאירוע הסתיים. 

כיצד להימנע מתקיפה?

לא מתקרבים ולא נוגעים בגוזלים שנפלו מהעץ.

לא מגיבים לצווחות ולאיומים של העורב אלא פשוט מתרחקים מהמקום.

מה לעשות אם כבר העורב תוקף?

כאמור לא להגיב לצווחות , להתרחק מהמקום ולהיכנס למקום סגור.

אם הדבר קורה בקרבת מקום קבוע בו אדם מרבה לבקר, והתקיפות הן אישיות כלפי אותו אדם/אישה לנסות לשנות משהו מהותי ( לחבוש כובע, לאסוף שער וכו').

ניתן ליצור קשר עם נציגי רשות הטבע והגנים שיעזרו (לאחר בדיקה אם יש צורך ממשי לכך) לפנות ולהרחיק את העורבים.. מספר המוקד *6911

מה יכולה המועצה לעשות?

העורב הינו חיה מוגנת, לכן לא ניתן לבצע כלפי העורבים אף הליך של גירוש, איסוף או כל דבר בסגנון. ממידע שהגיע אלינו וטרם נבדק מדעית, קיימים מספר דרכים שעשויים להפחיד ולהרחיק או העורבים- בהם בלוני הליום, חפצים כסופים מתנועעים, ומטריות. אנו בוחנים את אמינות הפתרונות ונשקול לבצע פיילוט ליעילותם כבר בתקופה הקרובה.

אם הבעיה לא נפתרת ניתן ליידע את השירות הוטרינרי האזורי דרך מוקד 106.
בכל זאת - יש לקחת לתשומת הלב כי עורבים היא חיית בר שהטיפול בה הוא בסמכות של רשות הטבע והגנים.