לילד אחר יש משקפיים, לילד שלי יש מכשיר שמיעה

לכבוד יום השמיעה הבינלאומי שחל ב03.03.2022, כדאי לכם להכיר את אורי יהב (6) תלמיד בית הספר גנים בכיתה א' ותושב גני תקווה, ובין היתר הוא גם לקוי שמיעה.


אורי נולד ילד שומע ובריא, ובגיל 7 חודשים התגלה אצלו וירוס שפגע לו במערכת השמיעה בצורה חמורה וגרמה לו ללקות. בגיל שנה ושמונה חודשים אורי עבר ניתוח שתל בראשו בכדי לשפר את שמיעתו.

היום, אורי לומד בכיתת לקויות למידה, שהונגשה במיוחד עבורו ועוזרת לו לשמוע ולהבין היטב את הנעשה בכיתה.

"אף פעם לא הייתה מורכבות סביב כך שהוא לא שומע, הילדות/ים קיבלו אותו בצורה טבעית, ופשוט ידעו – אורי שומע פחות טוב" מספרת בר אופמן, מחנכת הכיתה שלו "כדי להעביר לאורי את החומר והנעשה בכיתה, אני מרכיבה מיקרופון מיוחד על מנת שיוכל לשמוע אותי, הותקנה תקרה אקוסטית, והותקנה מערכת שמע. את אורי והכיתה מלווה גם אפרת טל - סייעת שאיתו כבר מתקופת הגן".

בהפסקות אורי וחבריו מצאו להם מקום סודי, שקט ונחמד לשחק בו, רחוק מכל הרעש - הם יודעים שלאורי לפעמים קצת קשה עם רעש חזק מדי.

בכל הסיפור הזה, יש עוד מלאך - תלמידה מקסימה בשם מיה ג'רג'י (12), בת כיתה ו' שלקחה את הכיתה של אורי כפרויקט אישי שלה בהתנדבות – ב-80% מההפסקות מיה מגיעה כדי לשחק איתם והם תמיד מחכים לה, דואגת להם בחצר בית הספר ועוזרת להם להשתלב בצורה הטובה ביותר.

ריקי ויעקב, הוריו של אורי מספרים שזו זכות גדולה להיות הורים לאורי; "אורי ילד שמח מאוד, ניכר על פניו והאושר שלו, הוא בעל רמת אינטליגנציה רגשית מדהימה, יודע להכיל מצוקות של אחרים, אוהב מוסיקה, שחיין טוב, והחל להתאמן בטאקוואנדו לאחרונה".

"אורי אוהב את החיים. לצד זה יש המון אתגרים, לפעמים יש קשיים, אבל היתרון העצום הוא המעטפת המחבקת, בית הספר, המועצה. מיכאל מנהל בית הספר קיבל אותנו בזרועות פתוחות לכיתה קטנה, זה פשוט מדהים ולא מובן מאליו. יש לאורי מורה מדהימה וסייעת שמלווה אותו זו השנה השלישית. ההרגשה היא שהתקבלנו בגני תקווה בזרועות פתוחות"

היום, ריקי ויעקב – הוריו של אורי מלווים הורים נוספים בתהליך ההתמודדות עם לקות השמיעה של ילדיהם, מסייעים להתמודד עם הקשיים ויכולת ההכלה של ההורים לילד. "לילד אחר יש משקפיים, לילד שלי יש מכשיר שמיעה – כולם שווים".


מצ"ב תמונה: ריקי ואורי יהב, מיכל אופמן ומיה ג׳רג׳י קרדיט: דוברות המועצה