טור דעה: בעד הקמת בי״ס בדרך המשי - תושב השכונה

במשך שנים עמלה המועצה המקומית על מנת להוציא לפועל את הקמתו של בית ספר "אמירים". בית ספר אמירים מיועד לשרת את תושבי השכונה המערבית של גני תקווה (אשר תושביה כיום משויכים לבית ספר רביבים).

הדרך לא הייתה פשוטה. המועצה אישרה את התב"ע בוועדה המקומית, קיימה מפגשי תושבים בהם הוצג מבנה בית הספר ותכנונו, עמדה איתנה מול המתנגדים (11 במספר) לתכנית מול וועדת הערר וניצחה!!

בכל מפגש תושבים בעניין תכניות הבנייה ביישוב, הוצגה לתושבים תמונה לפיה קיומו של בית ספר אמירים בשכונה הינו עובדה מוגמרת, עובדה שעליה הסתמכו תושבים רבים בקניית ביתם בשכונה.

התכנית קרמה עור וגידים, האישורים הושגו, משרד החינוך נתן את ברכת הדרך (ואת הפרוגרמות), נושא התקצוב מטעם משרד החינוך התקדם ותושבי השכונה היו מאושרים שבית הספר השכונתי שכל כך ציפו לו אוטוטו יפתח. ואז, ביום בהיר אחד התברר כי המועצה חזרה בה מהבטחותיה ויוצאת לקידום הליך בחינה מחודשת לשימוש שייעשה בשטח. על אף העובדה שהושקעו כספי ציבור ומשאבים רבים הן בפן התכנוני הן בפן המשפטי מול המתנגדים להקמת בית הספר והן בפן ההוצאות הנדרשות לקבלת אישורי משרד החינוך.

כידוע, בשנים האחרונות נהנתה גני תקווה מגידול אוכלוסייה משמעותי ומפיתוח שכונות חדשות. השכונות החדשות (פרט לשכונה המערבית) נהנות מבתי ספר בשכונה, אליהם ניתן לצעוד ברגל שעה שתושבי השכונה המערבית נאלצים להגיע לבית ספר רביבים המרוחק.

אין צורך להכביר במילים בדבר הפגיעה הנגרמת לאיכות חיי תושבי השכונה וגם בזו הנגרמת לתושבי השכונות המובילות לבית ספר רביבים, מצב בלתי נסבל זה רק יחמיר עוד יותר, כאשר התמ"א העתידית שתתבצע בשכונת הרמה תגרום לכאוס תחבורתי בכל מרכז וצפון גני תקווה עקב חסימת כבישים, תחבורת משאיות וכלים הנדסיים שיהיו בשטח וגם לסגירות שיצטרכו לבצע בכבישים שמובילים לרחוב התבור ולרחבת "נשק וסע", מה שיגרע מאיכות החיים של כלל התושבים; אלה הגרים בסמוך לרביבים, ואנחנו שנצטרך להסיע את ילדינו סמוך לאזור שיהיה אתר בניה במשך שנים.

בהקשר זה חשוב לציין כי המועצה חרטה על דגלה ליצור סביבת חיים שבה אין צורך להשתמש ברכבים לצורך הגעה למוסדות חינוך, זאת הן מטעמים בריאותיים והן על מנת לצמצם את עומסי התנועה. לשיטתנו, ההחלטה לבטל את בית הספר חוטאת לכוונותיה המוצהרות של המועצה.

ברי כי כל תושבי השכונה אשר מתגוררים בקרבת בית הספר חוששים מהכבדה בצירי התנועה ביישוב ובשכונה בפרט, אולם חשוב להדגיש שקיומו של בית הספר (בייחוד לאור העובדה שהתלמידים בו יתגוררו בסביבתו וצפויים שלא לעשות שימוש ברכב על מנת להגיע אליו) לא יהווה הכבדה משמעותית על צירי התנועה בסביבתו.

כיום, לא ידוע מהי האלטרנטיבה אשר לטובתה נבחן שוב רעיון הקמת בית הספר, חשוב לזכור שישנם שימושים ציבוריים שיכול שיעשו בשטח זה אשר ייגרמו להכבדה תחבורתית גדולה פי עשרות מונים, הן מבחינת שעות הפעילות של המקום שעשוי לפעול עד שעות הערב והן מבחינת האנשים שיגיעו אליו, שיכול שיהיו גם מחוץ לשכונה וברי כי יעשו שימוש ברכבם על מנת להגיע.

עוד יוער, כי כפי שנכתב בתחילה, בוועדת הערר שהתקיימה בעקבות התנגדויות שהוגשו שעה שאושרה הקמתו של בית ספר אמירים, עלו גם טענות בעניין העומס התחבורתי אשר עלול להכביד על תושבי השכונה וטענות אלו נדחו.

כל מבוקשנו הוא לתת עתיד טוב יותר לילדנו, לאפשר להם ללמוד בבית ספר בקרבת הבית אליו יוכלו להגיע בכוחות עצמם ובעצמאותם ולהנות מקיומה של ההבטחה שהבטיחה מועצת גני תקווה שעה שקנינו את בתינו לפיה, יהיה בית ספר בשכונה. אנו מבקשים לא להיות מופלים לרעה שעה שבשכונות החדשות קיימים בתי ספר קרובים ותושבי השכונה נאלצים להגיע לבית ספר מרוחק.