היות ואנחנו שואפים לתת את השירות הטוב ביותר לתושבים שלנו, אנחנו מתחילים כעת בפריסת רשת תעבורת מידע חדשה בדמות תשתית של סיבים וירטואליים ברחבי היישוב, טכנולוגיה אשר תסייע למועצה לייעל את השירותים הניתנים לתושבים במגוון דרכים, לשמור על רשת המידע הפנימית מאובטחת וממודרת, מהירה ויעילה – כל זה לקראת השלב הראשון שיגיע לאחר פריסת התשתית, הרחבת פריסת מצלמות אבטחה במרחב הציבורי!

התשתית תהפוך את היישוב, לראשונה - לספק תקשורת עצמאי אשר יספק קישור וחיבור אינטרנט לכל התשתיות של הרשות (בתי ספר, מצלמות אבטחה, בתי ספר גנים וכו') בפס אלחוטי רחב. הפתרון מספק תשתית רחבת פס וסימטרית, בין מאות מגה ל-10 גיגה באוויר, תלוי בטווחים ובשימושים.

כמו ערים מתקדמות בעולם, גם גני תקווה מצטרפת למהפכה - כותבים לכן/ם כאן מספר שאלות ותשובות צפויות בנושא.

 

 עדכון סטטוס פרויקט- מאי 2021:

 • לאחר מפגש התושבים המוצלח שהתקיים באמצע אפריל- התקדמנו לשלב בחירת הקבלן המבצע.
 • לבחירת הקבלן, המועצה מבצעת התמחרות (תחרות מחירים) בין הזוכים במכרז משותף שפרסם המשרד לביטחון הפנים. המועצה בחרה בדרך זאת מאחר שהזוכים במכרז הממשלתי הינם חברות גדולות ואמינות בתחום, ובנוסף בכדי לחסוך בזמן ומשאבים הנדרשים לפרסום מכרז באופן עצמאי במועצה.
  • לצפייה באישור מנכ"ל משרד הפנים להתקשרות במכרז הנ"ל יש ללחוץ כאן.
 • המשך הלו"ז המשוער:
  • צפי לבחירת קבלן זוכה, וחתימת חוזה התקשרות לביצוע הפרויקט – אמצע חודש יוני 2021. עדכון: נבחר קבלן זוכה חברת שמרד מערכות בטחון ובקרה מתקדמות
  • צפי התחלת עבודות התקנה- סוף יולי 2021.

 

מפגש הסברה ושיתוף לתושבים, יום ב' 19.04.2021:

 • לצפייה בהקלטת המפגש יש ללחוץ כאן
 • לעיון במצגת המפגש יש ללחוץ כאן
 • לקריאת סיכום המפגש, כולל תשובות והבהרות יש ללחוץ כאן

 

רקע ומידע כללי על הפרויקט:

א. מה מטרת הפרויקט?

אנחנו רוצים לעלות כיתה בשירותים שהמועצה נותנת לתושבים שלה. יש מקום לשיפור בכלל הנושאים שאנחנו נותנים לתושבים – הפרויקט הזה נועד לעזור לנו לעשות זאת.

הפרויקט נועד ליצור מצב שבו כל הישויות המועצתיות יושבות על אותה הרשת, המאפשרת מעבר מידע של סוגים שונים, ביניהם מצלמות אבטחה עירוניות, טלפוניה, כריזה, חיישנים ותשתית אינטרנט סגורה במהירות גבוהה במיוחד בצורה ממודרת ומאובטחת.

 • בשלב הראשון נצא למיפוי הנחת תשתיות רחבות פס - על מנת לזהות את פריסת התשתית, נבצע "סקר רדיו", לצורך כך יעלו אנשי המקצוע רחפנים על מנת לזהות את קו הראיה בין נקודות ביישוב, כאשר מתוך הסקר הזה נוצרת מפה שאומרת "אילו הייתי רוצה לחבר את כל הנקודות ביישוב- היכן אניח את נקודות התקשורת".
 • בשלב הבא נקים את התשתית עצמה, נניח את האנטנות במקומות שמופו, והן יתקשרו בקו ישיר בלבד האחת עם השניה.

ב. אז רגע, למה סיב וירטואלי? למה לא סיבים אופטים?

לאחר בחינת כל החלופות – הגענו למסקנה שזהו הפתרון הטוב ביותר! פריסת סיבים אופטיים היא מורכבת ודורשת חפירת כל הישוב והנחת תשתיות, בעלויות שהן גבוהות במיוחד בסדרי גודל למול התשתית שאנחנו מניחים כעת. לבד מכך – רשת הסיבים האופטיים הפרטית היא שונה, המועצה דורשת נפחים גדולים יותר ורמת אבטחת מידע גדולה יותר. כשזה מתורגם לעלויות, הגענו למסקנה שעלות הנחת תשתית סיבים אופטיים או שכירות הסיבים הפרטיים גבוה באופן דרמטי יחסית לטכנולוגיה שבחרנו. הטכנולוגיה שנבחרה (סיב אופטי- גלי אלחוט) מאפשרת לנו לפרוס את התשתית בצורה מהירה ובטוחה כי היא אלחוטית. זוהי תשתית אשר תשמש את המועצה לפרויקטים נוספים של עיר חכמה - ניטור תנועה ומספרי רכבים בכניסות ליישוב, ניטור מצב האשפה, מערכות כריזה בפארקים, ניטור נסיעה פרועה והרתעה והכול לקראת הקמת "מוקד רואה". נחל בהתקנת התשתית כבר בחודשים הקרובים ועל פי התכנון כבר בסוף 2021 יהיה כיסוי נרחב למרבית היישוב - מהירות פריסה שכזו אינה אפשרית בטכנולוגיה של הנחת סיבים אופטיים.

ג. למה לא להתחבר לרשת קיימת?

הקמת תשתית של סיבים אופטיים הינה בעלות של מיליונים ודורשת חפירה של תשתיות ליצירת רשת סיבים אופטיים בכל רחבי המועצה. התחברות לרשת של סיבים אופטיים קיימת גבוהה פי 10 מאשר העלות המוכרת לכם התושבים כתשתית פרטית, נוסף על כך, לא כל שטח היישוב מרושת בסיבים אופטיים. הקמת תשתית מקומית בבעלות המועצה מאפשרת לרשות להשתמש ברשת חזקה ועצמאית, אשר לא תלויה בדבר ועלותה נמוכה משמעותית. חלק מהחברות העסקיות אשר נותנות שירותים פרטיים משתמשות אף הן בתשתית של סיב וירטואלי על מנת לספק שירות למקומות מרוחקים בתוך הרשת העירונית.

ד. אבל מה עם הקרינה? האם האנטנות יהיו על בתי הספר?

כן, ייתכן שהאנטנות יוקמו על גבי בתי הספר, כיוון שהתשתיות שאנחנו מקימים מקשרות גם בין בתי הספר למועצה. חשוב לומר - מעבודה מקצועית שנעשתה מול חוזרי מנכ"ל משרד החינוך בנושא הקמת אנטנות, כאשר אלה מתייחסות לאנטנות שהקרינה בהם רבה עשרות מונים מזו של האנטנות שהמועצה מקימה. הקרינה מהתשתית המילימטרית אפסית, אנחנו נמצאים בלפחות פי 100 מתחת לרף שהוצב בחוזר מנכל משרד החינוך בנושא קרינה. לצורך העניין, קרינת הטלפון הנייד שיש לילדים בכיס גבוהה משמעותית מזו של האנטנות שהמועצה תקים.

ה. האם יהיה WIFI חינם ברחובות?

כנראה שלא. הרשתות הסלולריות נותנות שירות מצוין , כבר היום, בעלות נמוכה כך שערכו של השירות הרשותי יורד. הסיבה השנייה היא שבכדי לספק שירותWIFI  למרחב הציבורי הסובב את האנטנות נצטרך להתקין אנטנות היקפיות רבות עוצמה על מנת לענות על הדרישה – הפוך לחלוטין ממה שאנחנו עושים בפרויקט זה, מצמצמים את הקרינה העודפת.  

ו. אבל בכל זאת מדובר בקרינה! וקרינה זה מסוכן!

אכן מדובר בקרינה, אך לצורך כך התקשרה המועצה עם מומחים ויועצים עצמאיים ובלתי תלויים, המוסמכים על ידי המשרד להגנת הסביבה, אשר ילוו את הפרויקט בשלבי התכנון, הביצוע והיישום בכל ההיבטים של הקרינה על מנת לוודא שאין חריגות.

ז. למי שרוצה לדעת קצת יותר:

בפרויקט שלנו ייעשה שימוש במוצרי מדף אשר לכולם אישור סוג ממשרד התקשורת ללא כל מגבלה.

בגדול, ניתן לחלק את הציוד לשתי משפחות עיקריות : 

1. תשתית פאסיבית:
תשתית פאסיבית מורכבת מהחוטים והמתגים ברשת ולמרות שמדובר במוצר אלקטרוני, ההשפעה הסביבתית של רכיבים אלו זניחה לחלוטין.

2. עורקי רדיו שנעשה בהם שימוש יפעלו בשני טווחי תדרים (דפי מוצר של חלקי המערכת בהמשך הדף מטה):
2.4 מגה הרץ – התדר הזהה לתדר הויי פיי שיש בכל מכשיר ביתי אולם האנטנה היא כיוונית וצרה לא היקפית כמו בבית. רמת הקרינה מחוץ לאלומת השידור אשר כאמור רוחבה כ 2 מעלות בלבד, זניחה ולא ניתנת למדידה. 50 מגה הרץ , 60 מגה הרץ – שני הטווחים האלו זכו לכינוי "סיב וירטואלי" רק בגלל אורך הגל הנמדד במילימטרים.  המאפיין של טווחי תדר אלו הוא שניתן להעביר כמויות מידע גדולות מאד, עד רמה הזהה לסיב אופטי, דרך האוויר.

החיסרון המשמעותי של תדרים אלו, בדומה לאור נראה או קרן לייזר, שכל הפרעה ולו הקלה ביותר קוטעת את האלומה ומפריעה לשידור. תדר השידור נמצא ביחס הפוך לקצב העברת הנתונים ועוצמת השידור מאד חלשה, ברמה של 0.07 וואט. רק להמחשה, מכשיר המיקרוגל אצלנו בבית פועל בעוצמה של 800 ואט , בערך פי 100,000 מעוצמת השידור בסיבים הוירטואליים.  גם כאן, מדובר באלומה כיוונית וצרה מאד וכל מדידה מחוץ לאלומה לא תציג נתוני קרינה (מעבר לקרינה סביבתית).

ח. יוקמו מצלמות אבטחה – מה עם הפרטיות שלי?

היות ואנחנו נכנסים לתחום חדש – הרשות תבנה נוהל עבודה אשר יגדיר מי רואה את המצלמות, מה הוא רואה, ואיך עושים שימוש בחומר המצולם. הנוהל יהיה בהתאם לחוק הגנת הפרטיות והנחיות הייעוץ המשפטי של המועצה.

ט. איך נקבעו מיקומי המצלמות?

כל המיקומים נקבעו על ידי הדרג המקצועי של הרשות – בטחון, חינוך, שפ"ע ותשתיות. לאחר שתסתיים הפריסה כפי שהוגדרה על ידי הגורמים המקצועיים, ניתן יהיה לבחון בחיוב הקמת מצלמות נוספות בעלות נמוכה יחסית בהינתן השימוש ברשת המילימטרית והעובדה שהתשתיות שייכות למועצה.

י. כמה זמן יקח התהליך?

אם לא יהיו השפעות דרמטיות, אנחנו מניחים שתוך שנה נפרוס 80% מהמצלמות ביישוב, נעדכן לאורך תהליך ההתקנה וכמחוייב בחוק נפרסם את מיקומי המצלמות ככל שיותקנו.

יא. למי אפשר לפנות לשאלות והתייחסות על הפרויקט?

-יואל לוי מטעם MuniComm מנהל הפרויקט: yoel@municom.co.il

-יעיר אילן מלווה הפרויקט מטעם אגף ההנדסה במועצה: Yairil@gantik.org.il

יב. מפרטים טכניים של חלקי תשתית סיב וירטואלי אשר יותקנו ביישוב:

1. FibeAir® IP-20E Portfolio
2. EtherHaul™ 600/614 Series
3. EtherHaul™ - 8010FX Datasheet
4. EtherHaul™ 2X00 Series Datasheet
5. EtherHaul™ 1200 Series Datasheet
6. MultiHaul™ PTMP 60GHz Radio Datasheet
7. FibeAir IP-20V

המחשה של אתר התקנה עיר חכמה 1

המחשה של אתר התקנה עיר חכמה 2.jpe