ההיבט התנועתי והבטיחותי

כיצד הקמת בי״ס בדרך המשי תשפיע על השכונה בהיבט התנועתי?

על פי חוות דעת מקצועית של יועץ תנועה הקמת בי״ס בדרך המשי לא צפויה להחריף את המצב התנועתי הקיים מהסיבות הבאות:

  1. הקמת בי״ס בסמיכות לבתי המגורים מתעדפת הליכה ברגל או ברכיבה על אופניים ואינה מצדיקה הגעה ברכב פרטי, מרחק ההליכה מהנקודה הרחוקה ביותר הוא 5 דקות.
  2. תוכנית התנועה כוללת מפרץ ׳נשק וסע׳ על מנת לשפר את זרימת התנועה.
  3. פתח כניסת הרכבים לחניה הופרד מפתח יציאת הרכבים באופן שישפר את זרימת התנועה.

בשנים האחרונות חל גידול משמעותי במספר כלי הרכב והיקף הנסועה בישראל. בין 2004 ל-2017 מספר כלי הרכב בישראל עלה בכמעט שבעים אחוזים בעוד שטח הדרכים גדל בפחות משלושים אחוזים. התוצאה היא עלייה משמעותית בעומס על הכבישים בישראל. לפי ה- OECD וקרן המטבע הבינלאומית, נכון ל-2018, הכבישים בישראל הם הגדושים ביותר בעולם המערבי.

הגודש התחבורתי בישראל משפיע לרעה על איכות החיים של אזרחיה ומהווה מקור מרכזי לזיהום אוויר במוקדי אוכלוסייה, לאבדן תוצר, לפליטות גזי חממה ולתאונות דרכים. למערכת התכנון תפקיד חשוב בצמצום השימוש בתחבורה הפרטית, בשיפור הנגישות ובעידוד השימוש בתחבורה ציבורית, הליכה ורכיבה על אופניים (מתוך אוגדן הנחיות מנהל התכנון לתנועה בת קיימא).

כאשר זמן רב מהיום שלנו מתבזבז בעומסי תנועה ובחיפושי חניה, לא פלא שההיבט התנועתי מקבל חשיבות גבוהה בשיח הציבורי. למעשה, לא ניתן לקיים דיון בנושא הקמת בי״ס מבלי להתייחס להיבט התנועתי. ואכן, חלק בלתי נפרד בתהליך התכנון הוא תוכנית התנועה והמענה התנועתי עליו אמון/ה יועץ/ת התנועה. חשוב להדגיש כי יועץ תנועה היה חלק מהצוות המקצועי במהלך כל תהליך תכנון בית הספר בדרך המשי.

המדיניות היישובית בנושא תנועה מבוססת על תפיסה ממוקדת נגישות, כלומר על תיעדוף תנועה מרחבית הנשענת על תחבורה ציבורית, תנועת הולכי רגל ורוכבי אופניים. לכן, המושג ׳תנועה׳ בהקשר זה מתייחס לכל אמצעי הנגישות והניידות - ממונעים ושאינם ממונעים. כך שלצד תחבורה ציבורית, אופניים, רכב פרטי ומקומות חניה גם הולכי רגל הם חלק מהמענה התנועתי.

מדיניות המעודדת תנועה לא מנועית של הליכה ברגל ורכיבה באופניים וצמצום ניידות ברכב הפרטי, לצד היתרונות התנועתיים מקיימת יתרון בטיחותי סביבתי. התכנון מאפשר יצירת מרחב בטוח למשתמשי ומשתמשות הדרך הפגיעים בחתך הרחוב ובסמוך לשער בית הספר.