הקיץ הגיע, הוראות להתמודדות עם נחשים

בכל שנה עם בוא האביב והתחממות מזג האוויר הנחשים מסיימים את תרדמת החורף שלהם, יוצאים ממקומות המסתור ומחפשים אחר מזון. זה הזמן לרענן את ההנחיות והמידע בכדי להפחית את הסבירות להגעת נחשים לחצרות הבתים.

כאשר מתקבל דיווח על נחש:

  • מועצת גני תקווה קשורה כיום עם מספר לוכדי נחשים הפועלים תחת רישיון והכשרה מתאימה.
  • עם תחילת הקיץ, אגף התפעול במועצה מגביר סיורים בשטחי הבנייה, בפארקים ובסמוך למוסדות החינוך.
  • נבקש להדגיש, כי כל פנייה בנושא איתור נחש, גם בשטח פרטי, מטופלת באחריות המועצה, וכן מדיניות המועצה היא לממן את לכידתו .

באזורנו נפוצים ארבעה סוגי נחשים:

  • זעמן מטבעות- דק וארוך, בצבע חום עם מטבעות על הגב. נחש זה אינו ארסי.

  • זעמן שחור-  שחור עם בטן לבנה, ארוך מאוד. נחש זה אינו ארסי.

  • זעמן זיתוני-  אפור, דק ארוך. נחש זה אינו ארסי.

  • צפע ארץ ישראלי- צבעו חום עם מעוינים מחוברים על הגב, בהמשך הגוף המעוינים מתחברים לכדי קו רציף, ראשו משולש. אורכו עד מטר וחצי והוא עבה ביחס לאורכו. נחש זה ארסי. 

כיצד לפעול במפגש עם נחש?- כאשר נתקלים בנחש, יש לעמוד במקום ולא לזוז. אחר כך בתנועות איטיות יש להתרחק מהנחש מבלי לבצע פעולות חדות. חשוב לזכור שהנחש מפחד מאתנו ולא ינסה להכיש, אלא אם כן הוא מרגיש מאוים. בשום פנים ואופן, אין לנסות ללכוד את הנחש או לפגוע בו. הנחש הוא חיית בר מוגנת והפגיעה בו אסורה. בנוסף, אם הנחש ירגיש מאוים הוא עלול להכיש.

לאחר שמתרחקים מהאזור יש לפנות באופן מידי למוקד 106, בכדי שנשלח למקום לוכד נחשים מוסמך מטעם המועצה - גם בשטח הפרטי, כל עוד אתם רואים נחש לנגד עיניכם.

פעולות מומלצות בעת הכשה - במקרה של הכשה יש להגיע מהר ככול האפשר (אך לא בבהלה) לבית חולים, יש לקבע את האזור שנפגע ולהוריד תכשיטים, שעונים וכד' שעלולים לפגוע בגפה בעת התפתחות בצקת והתנפחות האזור. רצוי, באם ניתן - לצלם את הנחש שהכיש על מנת להראות לצוות בית החולים/המוקד בשום פנים ואופן אין לנסות למצוץ את הארס ממקום הנשיכה.

 היתקלויות עם נחשים הן נדירות והכשות מנחשים ארסיים כמעט ולא מתרחשות. עם זאת, מומלץ תמיד לנקוט באמצעי הזהירות שצוינו ולא לנסות ללכוד או להרוג את הנחש.

צמצום הימצאות הנחשים בחצרות – המטרה העיקרית היא צמצום מקורות המזון והמסתור של הנחשים. המזון המועדף על הנחשים הוא עכברים וחולדות. הדברה כנגד מכרסמים וצמצום מקומות המסתור שלהם תפחית את הסיכוי להמצאות נחשים באזור. כמו כן אין להשאיר מזון לבעלי חיים בחצרות הבתים (דוגמת מזון חתולים), מכיוון שהוא מושך עכברים שמביאים בעקבתם את הנחשים. נחשי הצפע אוהבים מאוד מים ומקומות רטובים ולחים, כמו בריכות, מדשאות מושקות, צינורות טפטוף וכיו'. יש לנקוט אמצעי זהירות באזורים אלו בשעות החשכה.

בנוסף כדאי להימנע מהליכה באזורים עם צמחיה גבוהה ולהימנע מהרמה של אבנים מכיוון שאלו מקומות המסתור המועדפים על הנחשים. קרשים, ועצמים אחרים שנמצאים על הקרקע זמן רב, מומלץ להרים בעזרת מקל ולנער אותם לפני השימוש.