בין קודש ל...ג'אז!

דיסק חדש למוסיקאי היוצר אורי דרזי, תושב חדש בגני תקווה מאת: אלומה עברוןאורי דרזי, מוסיקאי ויוצר, מוכר בערים רבות בארץ וכעת - תושב חדש בגני תקווה, מעולם לא דמיין שיצליח לחבר בין שתי אהבותיו הכל כך מנוגדות וילחין טקסט קודש בעיבוד ג'אז...אבל עובדה!
האלבום החדש שלו "בסתר כבגלוי" שיצא לאחרונה, מוכיח את אחדות הניגודים הבלתי אפשריים. צלילי הג'אז הפרועים וחסרי החוקים נשזרים בליטוף שובב ברצינות עתיקת היומין של מזמורי תהילים, פסוקי חוכמה מספר משלי ותפילות היומיום. מדובר בסטארט-אפ. ככל הידוע אף פעם לא הולחנו פסוקי קודש בעיבוד ג'אז בשום מקום בעולם.

בכול "אשמה" הקורונה. דרזי (57, גרוש, אב לשניים וסב לנכד), מלחין, מפיק, במאי, מנהל מוזיקלי ומנצח על ארבע מקהלות ייצוגיות (סביון, קריית אונו, ניר צבי , ו "קולות המושבה" פתח תקווה), מצא את עצמו יושב בבית בסגר מדכא, חסר מעש ומתוסכל. זה לא קרה לו מאז נפגש לראשונה עם גיטרה בגיל15  והפך בוגר מצליח של ביה"ס "רימון" והמשך לימודים והופעות בתזמורות בניו יורק. זה לא קרה לו במהלך הקריירה הססגונית שלו בארץ הכוללת  ניהול מוזיקלי של חבורות נוער, להקות מחול ("הדרים" ברחובות, עיר הולדתו), מופעים, עצרות וטקסים, כאלה שהפכו אותו למוכר וידוע לא רק ברחובות עירו אלא אף בערים אחרות. זה לא קרה לו מעולם לשבת בחוסר מעש כשאין אפילו הופעות או מחזות זמר מפורסמים כמו "גריז", שנהג להעלות בבתי הספר שבהם הוא מנהל אומנותי (כמו תיכון קציר ברחובות). וכעת - כלום! דיכאון של ממש!

לפתע חדרו לאוזנו מהחלון הפתוח צלילי תפילת ההודיה מאחת התפילות לשבת - "נשמת כל חי"- שכל כך אהב משחר ילדותו. חבורת מתפללים התאספו בגינה למטה, בגלל הקורונה. היה זה רגע מכונן עבורו. כך נולד הרעיון למזג בין שירי קודש לזרם המוסיקלי האהוב עליו- ג'אז.

בדיסק החדש שלו תוכלו לפגוש כמובן את "נשמת כל חי", ההשראה שלו, בביצוע מרטיט לב, אין הגדרה אחרת.

רצועה אחרת מביאה את "על משכבי בלילות" , מזמור האהבה המפורסם משיר השירים בביצוע ענק של אולם קונצרטים.

את המזמור הזה כמו גם את המזמור "אשת חיל" מספר משלי הקדיש דרזי לבת זוגו בפרק ב', איריס ארליך(48, גרושה +1)', מנהלת מערכות מידע – ממש סינית בשביל דרזי...

כמו שגני תקווה השקטה הייתה בשבילו משהו כמו סין אחרי שנים של מגורים ברחובות ובפתח תקווה הסואנות. אז מה הביא אותו לעבור להתגורר כאן?

"ראשית יש לי במקהלת קריית אונו מספר חברות תושבות גני תקווה שלא מפסיקות להלל את הישוב החם והמשפחתי לדבריהן, ישוב ידידותי למשתמש, עם דלת פתוחה במועצה לכל תושב. זה כבר משך אותי. בנוסף, כמנצח של מקהלת סביון הייתי נוסע כל שבוע מפתח תקווה לסביון דרך גני תקווה, וכל פעם התפעלתי מחדש מהישוב הירוק והיפה הזה, הגדוש פסלים סביבתיים על כל כיכר תנועה, והמקושט במין שמשיות ענק בכל פינת רחוב,  שעל כיפותיהן פורחים פרחי העונה הססגוניים. אף פעם לא נתקלתי בגינות תלויות כאלה בשום עיר!".

אבל את הדחיפה האחרונה למעבר תרמה בת זוגו החדשה איריס ארליך, ששמעה רבות על תיכון "מיתר" של גני תקווה, כתיכון ששמו הולך לפניו כאחד הטובים בארץ, והיא התעקשה לרשום אליו את בתה המתבגרת. כיום הבת מסיימת כיתה י"א בהצלחה מרובה.

אבל נחזור לאימא...ולבן זוגה . על פניו ­- זיווג בלתי אפשרי בין עולם ההייטק לעולם המוסיקה. אך מסתבר שבת הזוג ההייטקיסטית ניגנה במפוחית-פה כבר בגיל 12 ואף הייתה חברת תזמורת המפוחיות של רמת גן בניצוחו של האומן האגדי שמואל גוגול! יתירה מזאת, ברזומה שלה רשומות הופעות מפוחית בארץ ובעולם עוד בהיותה תלמידה בבי"ס יסודי. באותו זמן בדיוק גם דרזי הצעיר לא טמן ידו בצלחת, וכבר רשם על שמו  את ייסוד "הפסטישניר", פסטיבל הזמר המפורסם של שבט הצופים של רחובות.

מאוחר יותר, בעוד דרזי עמל על אלבומו הראשון "אהבה בארבעה חלקים"(2017), אלבום המקפל 35 שנים של עשייה מוסיקלית, הפציעה בת זוגו בשיר שכתבה בשבילו –"גם מחר אוהבת". את השיר ביצעו יחד. אוחזים ידיים? לא נתפלא..., מה שברור שהם משלבים זרועות בחמש שנות הזוגיות שלהם, כשאיריס מבצעת סולו מפוחית בהופעות המקהלות שעליהן דרזי מנצח, ומפיקה את הקליפים של המילים באלבומיו. הוא מצדו השתחרר מפחדו ממחשב בזכותה, והיום הוא שוחה במומחיות בתוכנות מוסיקה. כלומר כשהוא לא מבשל עבורה את מרק הבצל המפורסם שלו, ובמוחו הקודח מתנגן איזה עיבוד חדש...אולי הלחנת הגבלות הקורונה בעיבוד פופ?

דרזי צוחק – " תחשבי יותר גדול...אני חושב על הפקת מחזמר בהשתתפות ילדים ובני נוער מגני תקווה!"

נוער דווקא?   "כן! דווקא! הרומן שלי עם נוער נמשך כבר שנים. העליתי טקסים ומחזות זמר ברחבי הערים רחובות, חדרה ופתח תקווה, וגיליתי שהשחקנים והזמרים המשתתפים הם אומנם צעירים וחסרי ניסיון אבל הרעננות שלהם יוצרת הפקה מיוחדת במינה!  גני תקווה הוא ישוב צעיר ותוסס, וזה רק מתבקש שאגשים את החזון שלי לרתום בני נוער להפקה מוסיקלית שתגלה כישרונות צעירים ומעניינים.".

מחזמר על איזה נושא? "יש לי בראש רעיון לחזק את נושא המורשת ואת הקשר למולדת, שיחליף את הקשר השטחי של הנוער למסכים... ממה שראיתי סביבי, גני תקווה מדגימה יפה את הקשר לארץ ישראל היפה בעזרת שמות הרחובות שלה: הרי יהודה, העמקים, ים המלח, התבור...מחזמר שורשי ישראלי ממש מתבקש כאן! ". אז רשמנו לפנינו "מחזמר שורשי ישראלי". האודישנים פתוחים לכל תלמיד בגני תקווה. אל תגידו "לא ידענו"...   

 

*אלומה עברון היא סופרת, עיתונאית ועורכת , תושבת  פעילה חברתית בגני תקווה זה 10 שנים.

לאתר האישי שלה "אלומה בשדה":

alumma5.wordpress.com