טור דעה: נגד הקמת בית הספר - תושב השכונה

הקדמה

הרעיון להקמת בית ספר יסודי בן 18 כיתות בדרך המשי סובל ממספר בעיות, חלקן ישפיעו ישירות על דיירי הרחוב וחלקן ישפיעו על בטיחות כלל התלמידים המיועדים ללמוד בבית הספר.

מדובר בהקמת בית ספר גדול בשטח קטן ומאולץ בפאתי היישוב, תוך הפרעה קשה לתנועת רכבי הדיירים בבניינים הסמוכים, בעיות בטיחות קשות להולכי רגל (שרובם ילדים קטנים), והשפעה סביבתית רבה. כל זה, כשבמרכז השכונה החדשה עומדת לקום קריית חינוך גדולה, וכשבמרחק הליכה סביר נמצאים עוד שלושה בתי ספר יסודיים, שלפחות אחד מהם (רביבים) נמצא באיכלוס חלקי.

כבר היום עמוס רחוב דרך המשי, הקטן והצר, במגוון גדול של מבני ציבור: במגרש שעליו רוצים להקים בית ספר קיימים ופועלים 6 גנים, בית הקשיש ובית חב"ד. בנוסף, הוקמו לאחרונה בצידו השני של הרחוב ליד דרך התקוה גם בית תנועות הנוער וגם עוד אשכול גדול של גנים.

מכיון ששטח המגרש נוצל ברובו לטובת מבני ציבור שונים, הוספת בית ספר גדול לשטח המצומצם שנותר, תביא לתכנון מוזר ומאולץ, בין השאר על ידי הוספה של חניון מקורה, אשר מעליו ייבנה מרכז ספורט בגובה של כ – 4 קומות! שיהיה פעיל ברוב שעות היממה.

לאחר התייעצות עם מספר מומחים, בניית בית ספר במתחם, תהווה פגיעה תחבורתית קשה, מפגע חמור שיפגע בכל תושבי השכונה ובמיוחד בבתים הגובלים במיקום בית הספר כמפורט להלן.

אנו מתנגדים לבניית בית הספר מהסיבות הבאות:

תנועה

דרך המשי הינו רחוב צר, בעיקר בחלקו הדרומי - שם נמצא השטח האמור, ועליו כבר היום מספר מבני ציבור. עוד היום קיים פקק מתמשך בחלק זה של הרחוב בשעות הבוקר. תוספת התנועה המוערכת מדי בוקר וצהריים היא כ-400 כלי רכב, מעבר למאות כלי הרכב המגיעים כבר כיום לגנים. תוספת זו תסתום לחלוטין את הרחוב ולא תאפשר יציאה וכניסה של רכבים היוצאים מהבניינים הסמוכים (יש כניסות לשלושה חניונים המשרתים מעל 300 יחידות דיור ברדיוס 50 מטר מהכניסה המיועדת לבית הספר). הרכבים יתקעו בחניונים  וכל הרחוב ייחסם.

בכוונת המועצה להוסיף חניון נוסף במקביל לחניון הקיים כיום לגנים ובכך ליצור מעין פניית פרסה שתאפשר כניסה מחניון אחד ויציאה דרך החניון השני. רעיון זה, הינו שגוי בעיקרו, ומהווה מלכודת לנהגים:

ההורים של תלמידי בית הספר לא יעברו דרך החניון כדי להוריד את הילדים, אלא יעצרו בחוץ ויחסמו את הרחוב.

ההורים המלווים את ילדי הגנים יצטרכו לעבור את הכביש הפנימי על מנת להגיע לשערי הגנים.

בנוסף, עקב ריבוי הולכי הרגל שיהיו ברחוב, מעברי החציה ומשמרות הזהב (ולא, אין מקום לנתיב 'נשק וסע'), תיווצר סתימה של הרחוב אשר תמנע מכלי הרכב לצאת מהחניונים או לצאת/להיכנס לאיזור בית הספר (חניוני הבתים נמצאים ממש ליד בית הספר ובהם יש מאות מכוניות).

יש לציין כי קיימת בעייתיות קשה בהמשך התנועה לכיוון דרום בחיבור עם רחוב עין שמש, עקב חניית רכבים על המסלול הימני של הרחוב שאינו מאפשר תנועה דו-כיוונית. בהמשך גם רחוב יהודה הלוי, די פקוק בשעות הבוקר. הנהגים שיגיעו לבטח על מנת להוריד את הילדים יתקעו בפקק לכיוון דרום, או יבצעו פניות פרסה מסוכנות בדרך המשי על מנת להיחלץ לכיוונים אחרים. ראו תמונת תנועה מתוכננת.

בטיחות

מתוכננות 5 כניסות/יציאות מהבניינים/חניון בית הספר והגנים בטווח של 40-50 מטר מבית הספר (3 הכניסות/יציאות מהבניינים הסמוכים וכן כניסה ויציאה מהחניון הקיים והחניון החדש שמתוכנן להיבנות). דבר זה יגרום לבעיית בטיחות קשה של התלמידים שיצטרכו לעבור מספר מעברים, כאשר קיימים עשרות/מאות רכבים תקועים ונהגים חסרי סבלנות! אנו מעריכים שהורים לא יסכנו את ילדיהם וישלחו אותם לבד לבית הספר. נקוה חס וחלילה, שאף ילד לא ייפגע בגלל טיפול לקוי בתכנון.

בנוסף עקב חוסר מקום בשטח הקיים, מתכננת המועצה להקים חניון אשר מעליו יבנה מגרש ספורט. כתוצאה מכך החניון יהיה מקורה. חניון זה אשר הינו מקורה וחשוך, הינו מקום מסוכן לילדים ובני נוער (סמים, לכלוך, מקום לעשיית צרכים...).

קרבת הפרסה בין החניונים לחצרות המשחק בגני הילדים תיצור לא רק בעיה בטיחותית קשה, אלא אף זיהום אויר חמור גם לגנים וגם לבית הספר.

לא קיים מעבר מתאים ובטוח להולכי רגל וילדיהם הקטנים אשר צועדים לגני הילדים! כיצד יוכלו ההורים והילדים לעבור דרך החניה הפקוקה לגמרי במכוניות ונהגים עצבניים?

רעש  והפרעה לציבור בשטח הציבורי (שצ"פ)

כפי שצוין, בכוונת המתכננים, להקים על גג החניון המקורה מגרש ספורט! מגרש ספורט זה יהווה מטרד רעש לבניינים בסביבה גם ביום וגם בלילה. ע"פ ועדת תכנון ובניה, אמור להנתן פתרון אקוסטי למגרש זה, אך הוא יגרום להגבהת מגרש הספורט לגובה של כ- 10 מטר  (3-4 קומות) ויפגע באיכות החיים של התושבים.

מעבר לכך, כדי להגיע למגרש תוכננו גשרים ומדרגות – שמקשים על הגישה אליו, ויגרמו גם הם למפגע רעש סביבתי ולפגיעה באיכות החיים של דיירי הבניינים הסמוכים.

יש לציין כי קיים שטח ציבורי במרחק לא גדול בטיילת ולכן אין צורך בכלל בשטח ציבורי נוסף שיפעל ביום ובלילה.

צפיפות בבית הספר

שימו לב לתכנון – אין כמעט שטח למשחקים עבור למעלה מ- 500 ילדים, מדובר בהקמת בית ספר על שטח מוגבל ומאולץ, שלא יאפשר לילדים את המרחבים הרצויים, ובכך כולם ייצאו נפסדים.

חניות

תוספת החניה שהוקצתה גם עבור בית הקשיש, וגם עבור בית הספר היא כ – 25 חניות – זה לא מספיק אפילו למורים ואנשי הסגל. כמו כן, עקב הוספת החניון והצורך להיכנס ולצאת ממנו, תמנע החניה  ברחוב דרך המשי, בצד הצמוד לבית הספר.

פגיעה בערך הדירות

בית הספר שעליו מדובר לא תוכנן במקור כשקנינו את הדירות. בעת הקניה לא היינו מודעים לאפשרות לקיום בית ספר שבו כ-600 תלמידים ואנשי סגל, עם פקקים וצפירות בבוקר ובצהרים, ומגרש ספורט מוגבה ופעיל בכל שעות היממה. הרעש היום יומי של כריזה, צעקות ילדים ביום והרעש בשעות הערב והלילה יפגעו בנו ובערך דירותינו.

לסיכום, נראה כי המתכנן לא לקח בחשבון מפגעים רבים, שעלולים להשפיע על כלל תושבי הסביבה.

פתרונות אפשריים:

מתוכננת קרית חינוך באיזור הצפוני לדרך התקוה. ניתן להקדים ולבנות שם את בית הספר. זהו רחוב ראשי עם 2 נתיבים לכל כיוון שיכול לספוג את התנועה של ההורים וגם הינו דרך יציאה מצויינת מהעיר.

מקום זה הינו בקרבה נוחה לשכונה ויכול להוות פתרון מצוין.

עד לבניית בית הספר, ניתן לדאוג להסעות של התלמידים לבית ספר רביבים או בית ספר אחר בגני תקווה.

לאילו שהינם בעלי ילדים קטנים וחושבים שצריך בית ספר ליד הבית – חשבו על העומס הצפוי ברחוב, על הסכנה הבטיחותית לה יהיו הילדים חשופים. הילדים יגדלו והמפגע יישאר!